Δημοτικό Σχολείο Νικήτης

Καλώς ήρθατε στο Δημοτικό Σχολείο Νικήτης

Το Δημοτικό Σχολείο Νικήτης Χαλκιδικής, ξεκίνησε τη λειτουργία του γύρω στο 1840. Η πρώτη επίσημη άδεια, εκδόθηκε από τις Τουρκικές αρχές το 1870.
Αυτή τη στιγμή το σχολείο λειτουργεί ως 12/θέσιο Ολοήμερο. Διαθέτει αίθουσα Γυμναστηρίου και Θεάτρου, αίθουσα Η/Υ και κουζίνα για το Ολοήμερο τμήμα. Στο προαύλιο υπάρχει κιόσκι με παγκάκια, περιμετρικά έχουν φυτευτεί δέντρα και έχουν τοποθετηθεί παγκάκια, ενώ στο πίσω μέρος, υπάρχει γήπεδο καλαθοσφαίρισης.

Νικήτη, ο τόπος μας!

Η Νικήτη είναι κωμόπολη και έδρα του Δήμου Σιθωνίας. Απέχει από τη Θεσσαλονίκη 105 χλμ. και από την πρωτεύουσα του νομού Χαλκιδικής, Πολύγυρο, 36 χλμ. Κύρια ασχολία των κατοίκων είναι ο τουρισμός, η παραγωγή ελαιόλαδου και η μελισσοκομία. (Η Νικήτη χαρακτηρίζεται ως το κέντρο της μελισσοκομίας στην Ελλάδα με το μέλι “Σίθων”). Στην κωμόπολη λειτουργεί ΚΕΠ και πολλές άλλες υπηρεσίες του Δήμου. Από πλευράς εκπαιδευτηρίων, στη Νικήτη υπάρχει Νηπαγωγείο, Δημοτικό Σχολείο, Γυμνάσιο και Λύκειο (ΤΕΕ ΕΠΑΛ). Πολιτιστικά δραστηριοποιείται ο Πολιτιστικός σύλλογος νέων, με την επωνυμία “Ο Σίθων”. Στην περιοχή “Άγιος Γεώργιος”, υπάρχει η βασιλική εκκλησία του Σωφρονίου. Στη θέση Καστρί έχει βρεθεί προϊστορικός οικισμός.  Για περισσότερες πληροφορίες εδώ…

Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Νικήτης, ιδρύθηκε το έτος 1985.

Ως σημείο αναφοράς του, έχει τις εγκαταστάσεις του Σχολείου Νικήτης. Οι δράσεις του Συλλόγου είναι συνεχείς από το έτος ίδρυσης και εντονότερες σήμερα με τα ακούραστα μέλη του Συλλόγου να πασχίζουν για το καλό των παιδιών, τόσο σε εξωσχολικές, όσο και σε ενδοσχολικές δραστηριότητες: (τμήματα χορωδίας, θεατρικής αγωγής, μαθήματα για σκάκι και ζωγραφικής, φιλανθρωπικά bazaar, χριστουγεννιάτικες και αποκριάτικες εκδηλώσεις, αιμοδοσία, ανταλλακτική βιβλιοθήκη), όπως και αγορές εξοπλισμού του Σχολείου (υπολογιστές, αρμόνιο, μικροφωνική, διαδραστικούς πίνακες) και ανακαινίσεις του Σχολικού Κτηρίου (τουαλέτες κτλ.), προς όφελος των παιδιών.

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Σχολικό Έτος 2020-21

Περιεχόμενα

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ

1. Προσέλευση – παραμονή στο Σχολείο και αποχώρηση από αυτό

1.α.ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

1.β ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ

1.γ *Προσέλευση -Αποχώρηση για το διάστημα της πανδημίας

1.δ ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

1.ε *Για το διάστημα της πανδημίας εφαρμόζονται ειδικοί κανόνες και υπάρχουν αλλαγές στον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας

1. Συμπεριφορά των μαθητών

2.1 ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

1. Είσοδος στο σχολείο
  2. Στην αίθουσα
  3. Στο διάλειμμα
  4. Σχόλασμα
  5. Γενικοί κανόνες

2.2 *Για το διάστημα της πανδημίας εφαρμόζονται ειδικοί κανόνες και υπάρχουν ιδιαίτερες συμβουλές και επισημάνσεις που δίνουν οι εκπαιδευτικοί στους μαθητές:

1. Αντιμετώπιση Προβλημάτων συμπεριφοράς/Παιδαγωγικός Έλεγχος
  2. Πρόληψη φαινομένων Βίας και Σχολικού εκφοβισμού
  3. Ποιότητα του σχολικού χώρου
  4. Σχολικές Εκδηλώσεις και Δραστηριότητες

6.1 *Για το διάστημα της πανδημίας εφαρμόζονται ειδικοί κανόνες και υπάρχουν αλλαγές στον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας, που αφορούν τις διδακτικές επισκέψεις και δραστηριότητες, σύμφωνα με τις σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις αλλά και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ

1. Συνεργασία Σχολείου – Οικογένειας – Συλλόγου Γονέων/Κηδεμόνων

7.α Επικοινωνία Γονέων και Κηδεμόνων με το Σχολείο

7.β Αναφορές του Κανονισμού για τους Γονείς

7.γ *Για το διάστημα της πανδημίας εφαρμόζονται ειδικοί κανόνες υγιεινής

1. ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

8.α ΦΟΙΤΗΣΗ-ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

8.β ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

8.γ ΔΟΜΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

8.δ Προστασία προσωπικών δεδομένων-φωτογραφήσεις/ βιντεοσκοπήσεις/κάμερες ασφαλείας

8.ε Περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης

8.στ Χρήση κινητών τηλεφώνων

8.ζ Φαρμακευτική Αγωγή

8.η Άδεια εισόδου στα σχολεία

8.θ Σχολικές Βιβλιοθήκες

8.ι Βοηθητικό προσωπικό

8.ια Ειδικές Αναφορές του Κανονισμού

1. ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
  2. Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

8.ιβ* ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ COVID 19 (ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ)

8.ιγ Ανατροφοδότηση – προτάσεις βελτίωσης

Χριστοφορίδου Ρεβέκκα

Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό Ντέρου Αφροδίτη

Σχετικά με εμάς

Το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Νικήτης βρίσκεται στο κέντρο της Νικήτης Ν.  Χαλκιδικής και λειτουργεί ως 12/θέσιο.

Δημοτικό Σχολείο Νικήτης

Νικήτη Ν. Χαλκιδικής

Τ.Κ. 63088

Copyright © 2021 Primary School of Nikiti – Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.

Δημιουργία ιστοσελίδας:

Νικόλαος Θ. Κουμπούρης(ΠΕ70)

Οι φωτογραφίες δημοσιεύονται μετά από έγγραφη συγκατάθεση των κηδεμόνων και δεν αναφέρονται προσωπικά δεδομένα. Απαγορεύεται η αναδημοσίευσή τους.