Δημοτικό Σχολείο Νικήτης

Καλώς ήρθατε στο Δημοτικό Σχολείο Νικήτης

Εκπαιδευτικό Υλικό Παιδαγωγικού Ινστιτούτου

Στη συγκεκριμένη σελίδα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε online τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.  Απλά επιλέξτε το μάθημα και την τάξη που θέλετε:

Τα βιβλία σε ψηφιακή μορφή:

Ιστότοποι Μουσείων

Δεκάδες Χρήσιμοι Σύνδεσμοι Για Γονείς, Παιδιά Και Εκπαιδευτικούς.

1. Παραμύθια που μπορείτε να ακούσετε στο youtube,
αφήγηση: Ανθή Θάνου, μουσική: Αλέξανδρος Μακρής:
Ο κότσυφας και η αλεπού

Η γριά με το ραβδί

Το φτωχό καλό παιδί

Ο ποντικός και η θυγατέρα του

Η κατσίκα και τα καρύδια

Περισσότερα παραμύθια που τα αφηγούνται γνωστοί ηθοποιοί εδώ.
2. Δωρεάν πρόσβαση σε 1,4 εκατομμύρια βιβλία από την οργάνωση The Internet Archive.
3. Πολύτιμες συμβουλές εκπαιδευτικών για παιδιά και γονείς. Από το biscotto και τον Guardian.
4. Δεκάδες βοηθητικοί σύνδεσμοι και σελίδες που θα κρατήσουν δραστήριους γονείς, παιδιά και εκπαιδευτικούς κατά την περίοδο της καραντίνας. Από το All Digital Week.
5. Δεκάδες σελίδες και σύνδεσμοι με εκπαιδευτικό υλικό για παιδιά 4-12 ετών, από την Τάνια Μάνεση:
6. Πλούσιο παιδαγωγικό – διδακτικό υλικό για όλους τους μαθητές. Από τον σύλλογο εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιγάλεω.
7. Προτάσεις ταινιών για γονείς εδώ και για εκπαιδευτικούς εδώ.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι για  γονείς και παιδιά:

Μέριμνα

Εταιρεία για τη φροντίδα παιδιών και οικογενειών στην αρρώστια και το θάνατο.

Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου.
Γραμμή υποστήριξης παιδιών και εφήβων: 801 801 1177.

Το Χαμόγελο του Παιδιού

Άρσις

Μη κυβερνητική οργάνωση εξειδικευμένη στην κοινωνική υποστήριξη των νέων και στην προάσπιση των νεανικών δικαιωμάτων.

ΚΕΘΕΑ

Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων.

ΟΚΑΝΑ

Οργανισμός κατά των Ναρκωτικών.

Εταιρεία Σπαστικών Βορείου Ελλάδος

Παροχή φροντίδας, περίθαλψης, εκπαίδευσης σε παιδιά με βαριές σωματικές, κινητικές αναπηρίες ή βαριά νοητική υστέρηση, ηλικίας 2-18 ετών.

ΕΛΕΠΑΠ

Ελληνική Εταιρεία Προστασίας και Αποκαταστάσεως Ανάπηρων Παιδιών.

Σύλλογος Συνδρόμου Down

Στήριξη και ενημέρωση των γονέων και για όλα τα θέματα που αφορούν τους τομείς ανάπτυξης των παιδιών με σύνδρομο Down.

Άγιος Στυλιανός

Δημοτικό Βρεφοκομείο Θεσσαλονίκης.

Ελληνικό Παιδικό Χωριό

Απευθύνεται σε παιδιά ορφανά, εγκαταλελειμμένα, χωρίς οικογένεια.

Παιδικό Χωριό SOS

Ο σκοπός των Παιδικών Χωριών SOS είναι να επαναφέρουν τα παιδιά, που δεν μπορούν να μεγαλώσουν με τους φυσικούς τους γονείς, στο φυσικό κοινωνικό κύτταρο την οικογένεια.

Ε.Ε.Π.Α.Α.

Ελληνική Εταιρεία Προστασίας Αυτιστικών Ατόμων.

Νόηση

Ειδική Αγωγή – Ψυχική Υγεία – Αναπηρία.

Συνήγορος του Παιδιού

Υπερασπίζοντας τα δικαιώματα των ανηλίκων.

Σχετικά με εμάς

Το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Νικήτης βρίσκεται στο κέντρο της Νικήτης Ν.  Χαλκιδικής και λειτουργεί ως 12/θέσιο.

Δημοτικό Σχολείο Νικήτης

Νικήτη Ν. Χαλκιδικής

Τ.Κ. 63088

Copyright © 2021 Primary School of Nikiti – Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.

Δημιουργία ιστοσελίδας:

Νικόλαος Θ. Κουμπούρης(ΠΕ70)

Οι φωτογραφίες δημοσιεύονται μετά από έγγραφη συγκατάθεση των κηδεμόνων και δεν αναφέρονται προσωπικά δεδομένα. Απαγορεύεται η αναδημοσίευσή τους.